Chované druhy rejnoků

Potamotrygon reticulata

  • Reticulata
  • Reticulata

Jeden z „nejobyčejnějších“ sladkovodních rejnoků. Tento druh je ale poměrně náročný na rozkrmení a přechod na mraženou potravu. Dlouhou dobu byli ochotní žrát pouze nitěnky, žížaly nebo čerstvě zabité malé rybičky. Když dosáhli cca 20 cm v disku podařilo se je naučit na mražené grundle a krevety. S párem těchto rejnoků jsem začínal. Literatura uvádí, že tento rejnok dorůstá do velikosti 35 cm. Moje samice pocházející z divokého odchytu dorostla do velikosti poctivých 40 cm a v pravidelných 100 denních intervalech rodila až 8 krásných mláďat.

Potamotrygon magdalenae

Rovněž jeden z menších druhů rejnoků, můj dospělý pár měl cca 38 cm v disku. Na rozdíl od p.reticulata je to však druh nesmírně žravý a i odchovaná mláďata se po narození a asi měsíčním krmení nitěnkami bez problému adaptují na mraženou potravu a velice rychle přibývají. Poslední mnou odchovaná mláďata mají po 4 měsících cca 20 cm v disku (při narození měla 8 cm).

  • Magdalena

Potamotrygon motoro royal marbled

  • Royal Malbred
  • Royal Malbred

Často chovaný druh rejnoků, který velice rád přijímá veškerou potravu. V mém chovu bylo trio – dvě nádherné samice z toho jedna importovaná a importovaný divoký samec. Samice nejsou ještě ani dva roky staré, mají v disku více jak 40 cm (samec je o trochu menší) a obě samice pravidelně rodí mladé!

Potamotrygon motoro king marbled

Stejný druh rejnoka, ale lépe vybarvený druh s černo žlutým až zlatavým zabarvením. Choval jsem dva páry, samci jsou velice aktivní a intenzivně samice při námluvách okusují. Tento druh rejnoků se stal oblíbeným mezi chovateli díky své krásné kresbě.

Potamotrygon menchacai

  • Menchacai

Pro mne moji „nejvzácnější“ rejnoci. Vlastním mladé trio z divokého odchytu (2 samice a 1 samec). Dorůstají do velikosti 50-60 cm v disku. Mají nádhernou žluto černou „tygří“ kresbu, proto jsou také nazýváni „tiger ray“. Jsou to moji vysnění rejnoci, teprve po importu jsem se dočetl, že se jedná o „nejmlsnější“ rejnoky. Tuto svoji pověst potvrdili a několik měsíců byli ochotni pozřít pouze živou potravu, tj. nitěnky, jakékoliv množství žížal , živých či čerstvě zabitých rybiček. Dne konzumují mražené grundle, uhoříky, případně mušle apod. Přesto nepatří k rejnokům, kteří by byli schopni se přežírat (na rozdíl např. od p.motoro, leopoldi apod.). Tomu odpovídá i to, že dle mého názoru rostou o něco pomaleji, než ostatní druhy rejnoků. Bohužel při divokých námluvách se nešťastnou náhodou podařilo, že samec vyskočil z akvárka a bohužel uhynul.

Potamotrygon leopoldi

Dalo by se laicky říci, že se jedná o základní druh černých rejnoků. Druh poměrně mezi chovateli ceněný, ochotný přijímat velké množství potravy a i poměrně rychle rostoucí.

  • Leopoldi
  • Leopoldi

Potamotrygon leopoldi black diamond

Momentálně asi nejpopulárnější, ale také jeden z nejdražších rejnoků. Počty dovážených rejnoků tohoto druhu z volných odchytů je limitován ročními kvótami. Cena takového divokého rejnoka se pohybuje na úrovni neuvěřitelných 2-3.000 euro za kus. V mém chovu mám krásné trio s rozdílnou kresbou.

Potamotrygon itaituba

Rovněž jeden z „černých rejnoků“ s obdobnou charakteristikou jako leopoldi. V mém chovu bylo dospělé trio pocházející z Holandska, Rakouska a Česka. Nyní jsem se k tomuto krásnému druhu vrátil a tentokrát k formě P14 Galaxy. Fotky brzo přidám.

  • Itaituba
  • Itaituba

Potamotrygon castexi

  • Castexi

Z mnou chovaných rejnoků zřejmě druh patřící k největším. Informace se různí, některé uvádějí, že dorůstají cca 60 cm v disku, jiné zdroje uvádějí až 100 cm v disku. V mém chovu jsou dva mladé divoké páry pocházející z řeky Orinoko.

Potamotrygon Pearl/Albino

Momentálně velice oblíbený druh a to hlavně díky svojí kresbě a díky mutaci albino genu. Já mám v chovu dvě samice s albino genem, jednu Albino samici a Albino samce.