Chované druhy rejnoků

Potamotrygon reticulata

 • Reticulata
 • Reticulata

Jeden z „nejobyčejnějších“ sladkovodních rejnoků. Tento druh je ale poměrně náročný na rozkrmení  a přechod na mraženou potravu. Dlouhou dobu byli ochotní žrát pouze nitěnky, žížaly nebo čerstvě zabité malé rybičky. Když dosáhli cca 20 cm v disku podařilo se je naučit na mražené grundle a krevety. S párem těchto rejnoků jsem začínal. Literatura uvádí, že tento rejnok dorůstá do velikosti 35 cm. Moje samice pocházející z divokého odchytu dorostla do velikosti  poctivých 40 cm a v pravidelných 100 denních intervalech rodila až 8 krásných mláďat. Bohužel v loňském roce došlo zřejmě po divokých námluvách k poranění samce, ze kterého se sice na nějakou dobu vzpamatoval, ale po nějaké době stejně uhynul. V současné době se samice spářila se samcem p. castexi a počátkem června porodila 6 mláďat (3 páry). U těchto hybridů se projevilo krásné zbarvení ze samce, všechna mají po obvodu řady výrazných teček.

Potamotrygon magdalenae

Rovněž jeden z menších druhů rejnoků, můj dospělý pár má cca 38 cm v disku. Na rozdíl od p.reticulata je to však druh nesmírně žravý a i odchovaná mláďata se po narození a asi měsíčním krmení nitěnkami bez problému adaptují na mraženou potravu a velice rychle přibývají. Poslední mnou odchovaná mláďata mají po 4 měsících cca 20 cm v disku (při narození měla 8 cm).

 • Magdalena

Potamotrygon motoro royal marbled

 • Royal Malbred
 • Royal Malbred

Často chovaný druh rejnoků, který velice rád přijímá veškerou potravu. V mém chovu je trio – dvě nádherné samice z českého chovu a importovaný divoký samec. Samice nejsou ještě ani dva roky staré, mají v disku více jak 40 cm (samec je o trochu menší) a obě samice pravidelně rodí mladé!

Potamotrygon motoro king marbled

Stejný druh rejnoka, ale lépe vybarvený druh s černo žlutým až zlatavým zabarvením. Chovám dva páry, samci jsou velice aktivní a intenzivně samice při námluvách okusují. Nedávno obě samice porodily a v současné době opět čekají mladé.

Potamotrygon menchacai

 • Menchacai

Pro mne moji „nejvzácnější“ rejnoci. Vlastním mladé trio z divokého odchytu (2 samice a 1 samec). Dorůstají do velikosti 50-60 cm v disku, ti moji mají cca nad 40 cm. Mají  nádhernou žluto černou „tygří“ kresbu, proto jsou také nazýváni „tiger ray“. Jsou to moji vysnění rejnoci, teprve po importu jsem se dočetl, že se jedná o „nejmlsnější“ rejnoky. Tuto svoji pověst potvrdili a několik měsíců byli ochotni pozřít pouze živou potravu, tj. nitěnky, jakékoliv množství žížal , živých či čerstvě zabitých rybiček. Dne konzumují mražené grundle, uhoříky, případně mušle apod. Přesto nepatří k rejnokům, kteří by byli schopni se přežírat (na rozdíl např. od p.motoro, leopoldi apod.). Tomu odpovídá i to, že dle mého názoru rostou o něco pomaleji, než ostatní druhy rejnoků.

Potamotrygon leopoldi

Dalo by se laicky říci, že se jedná o základní druh černých rejnoků. Druh poměrně mezi chovateli ceněný, ochotný přijímat velké množství potravy a i poměrně rychle rostoucí.

 • Leopoldi
 • Leopoldi

Potamotrygon leopoldi black diamond

 • Black diamond

Momentálně asi nejpopulárnější, ale také jeden z nejdražších rejnoků. Počty dovážených rejnoků tohoto druhu z volných odchytů je limitován ročními kvótami. Cena takového divokého rejnoka se pohybuje na úrovni neuvěřitelných 2-3.000 euro za kus. V mém chovu jsou dva páry těchto rejnoků původem odchovy z EU (Maďarsko a Rakousko). Starší pár porodil v srpnu 2016 celkem 7 mladých, mladší pár 2.8.2016 porodil poprvé dvě mláďata (1 pár)

Potamotrygon itaituba

Rovněž jeden z „černých rejnoků“ s obdobnou charakteristikou jako leopoldi. V mém chovu je dospělé trio pocházející z Holandska, Rakouska a Česka. Jedna ze samic porodila 22.7.2016 první mladé (3 samice a 3 samce).

 • Itaituba
 • Itaituba

Potamotrygon castexi

 • Castexi

Z mnou chovaných rejnoků zřejmě druh patřící k největším. Informace se různí, některé uvádějí, že dorůstají  cca 60 cm v disku, jiné zdroje uvádějí až 100 cm v disku.  V mém chovu jsou dva mladé divoké páry pocházející z řeky Orinoko. Největší samice má již kolem 60 cm v disku a projevuje tendenci  k pářením s jedním ze samců….